تفاوت و مزایای درب و پنجره های معمولی با درب و پنجره یو پی وی سی:در و پنجره یو پی وی سیاز آنجایی که بسیاری از از مهندسان و مجریان صنعت ساختمان به برتری درب و پنجره های دوجداره اذعان دارند میخواهیم در این مقاله دلایل برتری این نوع پنجره ها را نسبت به پنجره های (سنتی) برای شما عزیزان به صورت کاربردی بیان کنیم. همان طور که میدانیم در زمان نچندان دور، برای عایق کردن پنجره هایمان (پنجره های سنتی: آهنی و چوبی) برای جلوگیری از سرما و گرد و خاک از نوار درزگیرهای مخصوصی استفاده می کردیم. اما بعد از سه ماه یا کمی بیشتر این دزگیرها کارایی خود را از دست می دادنند و مجبور به تعویض آنها بودیم، سوای از این مشکلات گرد و خاک و سرما بزرگترین مشکل صرو صدای ناشی از اطراف خانه ها بود که به راحتی وارد خانه هایمان می شدند و هیچ راهکاری برای حل این مشکل نبود. به همین خاطر با ورود درب و پنجره های دو جداره یا همان (یو پی وی سی) به صنعت ساختمانی توانست تمامی این مشکلات را به خوبی حل و فصل کند به گونه ای که تا چند سال اخیر شاهد رشد چشم گیر یو پی وی سی ها در سازه ها شدیم و این صنعت به دلیل مقرون به صرفه بودنش، به زودی از این هم فراتر خواهد رفت و شاهد این خواهیم بود که کمتر ساختمانی باشد که از این صنعت محروم باشد.


upvc

مزایای این صنعت UPVC عبارتند از:1) قیمت پایین نسبت به پنجره های تمام آلومینومی:قیمت یو پی وی سی

هرچند هزینه خرید و نصب یک درب و پنجره یو پی وی سی از پنجره های فلزی (آهنی) گرانتر تمام می شود، اما نسبت به درب و پنجره های آلومینیومی بسیار ارزانتر هستند.


2) بازگشت تمامی هزینه های صرف شده:بازگشت سرمایه یو پی وی سی

بله درست است تمامی هزینه هایی که برای خرید و نصب این نوع درب و پنجره کرده اید باز خواهد گشت، چه طور؟ وقتی از درب و پنجره های یو پی وی سی استفاده می کنید شاهد کاهش بسیار چشمگیر هزینه های انرژی (گرمایشی و سرمایشی) خواهید شد، در نتیجه این کاهش مصرف انرژی، تمامی هزینه هایی که برای خرید این نوع درب و پنجره کرده اید ظرف مدت دو سال بازخواهد گشت.


3) مصرف پایین انرژی در طول فرآیند تولید یک پی وی سی:کم مصرف

به دلیل این که یو پی وی سی یک ماده ای است که بازیافت پذیر است، لذا طبق گفته کارخانه داران این صنعت و متخصصان آلایندگی محیط زیست، آلایندگی و آلودگی محیط زیستی در هنگام تولید و بازیافت این محصول بسیار پایین و کمتر از 1 درصد است. اگر بخواهیم پروفیل های آهنی را جایگیزین یو پی وی سی کنیم باید 7 برابر انرژی بیشتر برای تولید پنجره های آهنی شود، همچنین اگر بخواهیم درب و پنجره آلومینیومی تولید کنیم، باید 3 برابر انرژی بیشتر مصرف کنیم. با توجه به این اختلاف انرژی مصرف شده متوجه میشویم که علاوه بر سوخت های فسیلی(نفت و گاز و گازويیل) و انرژی خرج شده برای تولید پروفیلهای (آهنی و آلومینیومی) باید آلایندگی و آلودگی که از سوختن و احتراق این سوخت ها (سوخت فسیلی) به جو هوا و طبیعت وارد می شود را در نظر داشته باشیم. به همین خاطر سازمان بهداشت جهانی و مدیران محیط زیست بسیار روی این آلایندگی های صنعتی حساس هستند چرا که علاوه بر این که برای لایه ازون مضر هستند، بسیار سرطان زا و بیماری زا هستند.


4) قابلیت رنگ آمیزی و رنگ بندی های گوناگون و زیبا:رنگ های یو پی وی سی

از بارز ترین ویژگی های این سازه ها، تنوع در رنگ آنهاست. از آنجایی که 90 درصد پروفیل هایی که در ساخت درب و پنجره یو پی وی سی استفاده می شوند، دارای رنگ سفید هستند، به همین خاطر برای رنگ بندی کردن و رنگ آمیزی به دو شکل زیر بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان و بنا به نوع معماری ساختمان، عمل می کنند: الف) لمینت(پروفیل ها با پوشش لمینت): در این روش لمینت ها، در تمامی محصولات تولیدی که در کارخانه جات ساخته می شوند در طیف های رنگی قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره هستند. البته پروفیل هایی که در دو طرف آن لمینت باشد، پروفیل اصلی به رنگ قهوه ای ساخته می شوند. فویل های لمینت به صورت دو طرف لمینت، بیرون لمینت و داخل لمینت در کارگاه ها و کارخانه جات تولید می شوند. ب) رنگ آمیزی: هیچ سازنده ی پروفیل های یو پی وی سی بر این باور نیست که، رنگ زدن پروفیل ها کاری است تخصصی. رنگ های پروفیل ها آب محور هستند یعنی اساس تمامی رنگ های پروفیل(یو پی وی سی) آب است. این رنگ آمیزی می بایست حتما قبل از نصب درب و پنجره صورت گیرد تا تمامی نقاط درب و پنجره کاملا رنگ و یک دست در بیاید.


5) طراحی در اشکال و طرح های متفاوت:طرح های یو پی وی سی

از آنجایی که پروفیل های یو پی وی سی قابلیت انعطاف پذیری (فرم دهی بالایی) دارند، به همین خاطر مهندسان توسط ماشین آلات مدرن (دستگاه های سی ان سی فوق هوشمند) و نوار و یراق آلات خوش رنگ و متنوع، توانسته اند درب و پنجره یوپی وی سی ها را در اشکال متنوعی مثل: فرانسوی، عمودی، کشویی، درب های دوجداره و پنجره های ارسی (ساش ویندو) طراحی و پیاده سازی کنند. علاوه بر این قابلیت انتخاب نوع و نحوه باز و بسته شدن درب و پنجره یوپی وی سی دست مهندسان را در این مورد بسیار باز گذاشته. به همین خاطر است که مهندسان ساختمان و طراحان نما و داخلی ساختمان ها، به دلیل اینکه باید طرح های درب و پنجره ها با طراحی آنها مطابقت داشته باشند، درب و پنجره های یو پی سی را به صاحبان خانه ها پیشنهاد می کنند. همچنین قابل ذکر است که خیلی راحت می توانیم درب و پنجره های قدیمیمان را با درب و پنجره یو پی وی سی هماهنگ و با توجه به نوع و شکل ظاهری ساختمان جایگزین و ست کنیم.


6) ایمنی بالا:ایمنی یو پی وی سی

سازمان های استاندارد و گواهی های ایمنی بلاشک این نوع سازه ها را هم تائید و هم به مردم شریف پیشنهاد میکنند، چرا که در این درب و پنجره ها از شیشه های لمینیت و سکوریت و شیشه های چند جداره، یراق های بسیار محکم و نشکن و پروفیل های تقویت شده گالوانیزه استفاده میکنند.


7) راحتی در نظافت درب و پنجره:نظافت یو پی وی سی

به دلیل شفافی و صافی بالایی که این گونه سازه ها دارند آن هم به دلیل روش تولیدشان که به اصطلاح اکسترود گویند، آلودگی و جذب آلایندگی ناشی از هوا و رطوبت بسیار پایینی دارند و به راحتی قابل برطرف است، نفوذ آلودگی هوا و گرد و غبار صفر درصد است.


8) به راحتی میتوان در مواقع ضروری رگلاژ و تعمیر شوند:تعمیر یو پی وی سی

تک تک قطعات درب و پنجره های یو پی وی سی تعویض، رگلاژ، روانکاری و تعمیر می شوند به گونه ای که در کوتاه ترین زمان ممکن قطعه مورد نظر جایگزین و یا تعمیر می شود. این فرایند تعمیر و یا نصب به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز ندارد، با یک دریل شارژی و آچارهای آلن کار را نصابان به راحتی انجام می دهند.


9) انتقال گرما و حرارت بسیار کم:عایق یو پی وی سی

یکی از مهمترین دلایل استفاده از این نوع درب و پنجره ها، انتقال بسیار پایین حرارت است چرا که پروفیل های پلیمری ساخته شده در این سازه ها از ضریب انتقال بسیار پایینی برخوردار هستند. به همین خاطر است که پنجره های آهنی و آلومینیومی به دلیل انتقال حرارت بالایی که دارند اصلا پیشنهاد نمی شوند. هرچند می توان با استفاده از تکنیک ترمال بریک در پروفیل های آلومینیومی، این مسئله را در پنجره های آلومینیومی برطرف کرد. نکته: ضریب انتقال حرارتی زیاد در یک جسم = انتقال حرارت از یک نقطه به نقطه ی دیگر با سرعت زیاد.


10) مقاومت زیاد در برابر قطرات شیمیایی:رطوبت یو پی وی سی

ساختمان های موجود در مناطق شهری با آلودگی زیاد و مناطق ساحلی در معرض باران های اسیدی و رطوبت و هوای اشباع هستند، لذا مناسب ترین درب و پنجره برای این گونه مناطق، پروفیل های یو پی وی سی است. چرا که هیچگونه آسیبی در برابر این مشکل گفته شده نمی بینند.


11) ضریب عایق زیاد و عدم نفوذپذیری:عایق upvc

علاوه بر قطعاتی مثل پیچ، شیشه و پروفیل و... که در ساخت یک درب و پنجره یو پی وی سی به کار می رود، نوارهای درزگیری به جنس لاستیک های محکم و قابل انعطاف است که منجر به عدم نفوذ گردو غبار و آلودگی و حتی تبادل حرارات به داخل ساختمان می شود. شیارهای موجود در درب و پنجره های یو پی وی سی به همین منظور تعبیه شده اند. انواع مختلفی از این نوع نوار های درزگیری مثل ای پی دی ام و تی پی وی و... موجود است، اما ما به شما عزیزان نوع ای پی دی ام را پیشنهاد می کنیم چرا که از مقاومت و عمر مفید زیادی بر خوردار است.

12) جلوگیری از ورود سروصدا به ساختمان:noise upvc

یکی دیگر از تفاوت های مهم این نوع درب و پنجره ها با رقیب های سنتی خود، عایق بودن در برابر سرو صداهای آزار دهنده است. چند لایه بودن شیشه ها و دلایلی که در بالا به آنها اشاره شد، موجب شد در برابر نویز هم عایق بسیار خوبی باشند.

scroll