ساختار شیشه های پنجره UPVC + نحوه مونتاژ:
قطعا مهمترین بخش یک درب و پنجره دوجداره، شیشه های آن است، نام برده از دو قطعه شیشه ی کاملا موازی و در راستای هم تشکیل شده است. سایزبندی این شیشه ها بستگی به اندازه سازه است و باید قبل از برش اندازه ها مشخص شده باشد. برای ایجاد فاصله استاندارد بین شیشه ها از قطعاتی که به فاصله اندازها معروف هستند استفاده می شود که ضخامتشان باید طبق استانداردها باشد. حالا میان با موادی مخصوصی این قطعات را به اصطلاح خشک می کنند تا به طور کامل پر شوند. سپس شیشه ها را هم شستشو می دهند و در یک راستا و کاملا موازی بنا به اندازه های مورد نیاز برش می دهند.


شیشه upvc
مرحله بعد قاب های شیشه را به این فاصله اندازها توسط درزگیرهایی که خاصیت چسبندگی بالایی دارند فشار میدهند تا خوب حالت پرس شده به خود بگیرند.


درزگیر upvc

حال داخل این رو لایه شیشه را با گاز مخصوص پرمیکنند(دو سوراخ کوچک در فاصله اندازها ایجاد می کنند و از گاز پر می کنند)، سپس گازی که داخل هست را توسط دستگاه خارج میکنند، این کار باعث می شود تا بفهمند کجای شیشه درست هواگیری شده یا نشده. سپس گاز دلخوا را داخل شیشه میکنند و سوراخ های ایجاد شده را کاملا می پوشانند تا هوا خارج نشود. بهترین روش برای پرکردن گاز (پرکننده گاز آنلاین است)، چرا که دیگر نیاز به ایجاد سوراخ در فاصله اندازها نیست و فقط با درزگیر سیلیکونی و یا پلی سولفید که مانع ورود هوای مرطوب محیط به داخل می شوند، استفاده می کنند. همیشه مقدار کمی رطوبت که از هوای محفوظ شده داخل دو جداره به جای مانده است را از طریق ماده خشک کننده از بین می برند.(نباید هیچ گونه بخار و آب در هوای سرد داخل شیشه ها باشد).گاز شیشه upvc

نکته: کارخانه هایی هستند که ماده خشک کننده و فاصله انداز را در یک پک مجهز و کاربردی قرارداده اند تا هردو همزمان در یک مرحله انجام شوند.


مزایا و ویژگی های شیشه دو جداره:
به طور کلی گرمای خانه، حدود چهل و پنج درصدش از طریق پنجره ها تلف می شود به همین خاطر اساسی ترین محل برای انتقال گرما محسوب می شود. چرا که هم باعث انتقال دما به داخل وهم به خارج می شود. همانطور که میدانیم شیشه قادر به انتقال و هدایت دما(هم گرما و هم سرما) از یک نقطه به نقطه دیگر است، در شیشه های دوجداره این ویژگی تقریبا صفر درصد است.


شیشه دو جداره

پس بنابراین شیشه دوجداره را می توان یک عایق حرارتی عنوان کرد: یک پنجره معمولی یا همان تک جداره در یک روز زمستانی به راحتی گرمای داخل خانه را به بیرون هدایت می کند همچنین در یک روز تابستانی گرمای بیرون را به داخل خانه هدایت می کند. اما پنجره های دوجداره به دلیل اینکه هوا(هوا انتقال دهنده گرمای بسیار ضعیفی می باشد) بین دو شیشه (قاب شیشه) وجود دارد انتقال گرما یا سرما از محیطی به محیطی دیگر صورت نمی گیرد. به همین خاطر در مناطقی که اقلیمی خشک و گرم و مرطوب دارند این شیشه ها توصیه می شوند. ویژگی دیگر کم مصرف شدن خانواده از بابت پرداخت هزینه های گاز و برق است. چرا که بنا به گفته ها یمان در سطر بالا منجر به عدم انتقال انرژی(چه سرمایشی و چه گرمایشی) می شوند.


به دلیل اینکه هزینه های صرف شده برای این پنجره ها ضرف چند ماه قابل بازگشت است، مهندسان ساختمان و طراحان دکوراسیون داخلی این نوع درب و پنجره ها را برای کارفرمان های خود تجویز می کنند.


بازگشت سرمایه

سرو صداهای ناهنجار پیرامون محیط زندگیمان آزار دهنده هستند اگر هم پنجره هایمان تک جداره باشد که بدتر!!!! به همین خاطر شیشه های دوجداره عایق صوت هم هستند چرا که دولایه شیشه با فاصله مناسب و استاندارد از هم هستند و وجود گاز بین شیشه ها باعث شده شدت آلودگی صوتی را به زیر چهل دسی بل بیاورند و مکانی بی سروصدا را به ما هدیه دهند.


یکی دیگر از مزایای شیشه های 2 جداره طول عمر بالای آنهاست، عمر آنها بستگی به دمای هوای آن منطقه، متریال و کیفیت مواد استفاده شده، نحوه ساخت و محل نصب دارد. نکته قابل توجه در این مورد این است که اگر درب و پنجره ها محل قرار گیریشان دقیقا روی خط استوا باشد عمرشان به دوازده سال هم نمیرسد. توصیه می کنیم به محض از بین رفتن درز دور لایه های شیشه، بین شیشه را دوباره از گاز مخصوص پر کنین چرا که با از بین رفتن درزگیرها گاز هم تخلیه می شود. به هیچ عنوان نباید شکاف بین قاب ها را کم کرد زیرا باعث از بین رفتن درزها و در نتیجه از بین رفتن بخار و گاز بین آنها می شود. لازم به ذکر است که در آب و هوای مرطوب به دلیل تغییرات زیاد فشار اتمسفر منجر به ایجاد شکاف در درزگیر ها می شوند.scroll