نگاهی مختصر به چوب ام دی اف + مشخصات پیچ چوب (پیچ ام دی اف):چوب ام دی افحتما وقتی به فروشگاه های مبل، میزهای نهارخوری، میزهای مطالعه و سرویس های خواب برای خرید میرویم، فروشندگان اطلاعاتی از جنس چوب و نوع مواد ساخته شده در مبل یا میزی که انتخاب می کنیم به ما می دهند. مثلا نوع چوب آن، ام دی اف بودن یا چوب راش بودن یا هر نوع چوب دیگری. ام دی اف نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود که در وسایلی مانند تخت خواب و کابینت های آشپزخانه و میزهای غذا خوری به کار برده می‌شود. تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری موم و موادی مخصوص مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود و پرس می‌شوند تا تخته فیبر یا همان ام دی اف بدست آید. این پرس کردن و در معرض گرما قرار دادن موجب محکمی چوب ام دی اف می شود.پیچ چوب:
پیچ چوب

این پیچ به دلیل اینکه صنایع چوبی مثل کمد سازی و کابینت سازی و مبل، میزهای نهار خوری و تخت خواب که بسیار در زندگی ما سر و کار دارند، بسیار مهم و کاربردی است. چرا که این پیچ باید قدرت و توانایی لازم برای اتصال حداقل دو صفحه چوبی ام دی اف را داشته باشد. انتخاب طول این پیچ بستگی به نوع سازه با هم متفاوت است که این امر مختص نصابان و طراحان صنایع چوبی است. انواع متفاوتی از پیچ چوب در بازار موجود است که اگر بخواهیم متناسب با نیازمان انتخاب کنیم باید به یک سری از نکات زیر توجه نماییم.


متریال و جنس بدنه پیچ :
پیچ چوب فولادی محکم ترین، مناسب ترین از نظر قیمت، دارای سایزبندی های متفاوت و محبوب ترین پیچ برای استفاده در صنایع چوبی است. دیگر پیچ ها از جنس آلومینیوم، برنز، استیل ضد زنگ و برنج هستند.


پیچ های خودکار:پیچ خودکار

این ابزار شش گوش، ستاره ای، چهار سو و دو سو هستند که بنا به نظر کارشناسان پیچ های دو سو جای خود را به پیچ های چهار سو به دلایل فنی خواهند داد. گاهی اوقات این ابزار اتصال به رنگ طلایی است که ناشی از ایجاد یک لایه روکش از جنس زینک در کارخانه سازنده است. جنس اصلی بدنه ی این ابزار از استیل ضد می باشد. رزوه های این ابزار هم ریز هستند و هم درشت. به دلیل این که باید اتصال بین دو سازه به خوبی صورت گیرد و تداخلی با یکدیگر نداشته باشند، لذا قسمت بالای پیچ را بدون رزوه در نظر گرفته اند. لوازم و وسایلی را که قرار است به دیوارهای اتاق یا هر مکانی دیگر نصب کنیم، از این پیچ استفاده می کنیم. با ورود پیچ های ام دی اف دیگر استفاده از این پیچ ها در صنایع چوبی کم شد. پیچ ام دی اف در سایزهای شانزده الی صد ام ام و به رنگ مشکی هستند(به پیچ سیاه هم معروف هستند). یک نوع از پیچ خودکار وجود دارد که سایز بزرگ هستند که با استفاده از سری چهار سو بسته می شوند، ولی تعدادی از نصابان با همان سر پیچ بند مربوط به پیچ ام دی اف، پیچ خودکار را می بندند و به دلیل این که آچار پیچ بند هنگام بستن به مشکل مواجه می شود یعنی باعث لغزیدن آچار بر روی پیچ می شود و در نهایت موجب خراب شدن سر پیچ می شود لذا حتما باید سری پیچ بندی انتخاب کرد که بزرگتر از سری باشد و این مشکل پیش نیاید.سری پیچ

رزوه های پیچ خودکار به دو صورت رولد و کات هستند. نوع کات ریز و با قطر پیچ همسان وبرابر هستند، که این نوع پیچ در دسته ای از نسل های کلاسیک قرار دارند. اما پیچ های نوع رولد زیر مجموعه پیچ های مدرن هستند، رزوه ها عرض تر و مقاومت و بسیار محکم هستند و در برابر ضربه و کشش به دلیل بالا بودن گام ها در رزوه، بسیار مقاوم هستند. در شکل بالا یک نوع از این پیچ دیده میشود.
بهترین ابزار برای برقراری اتصال بین سازه های چوبی به خصوص (ام دی اف)، پیچ ام دی اف است، همان طور که قبلا هم گفتیم این ابزار به پیچ سیاه هم معروف است، که در سایزهای متفاوتی در بازار وجود دارند. برای مشاهده سایزها کلیک کنید. در صنایع چوبی که سازه ها از چوب نرم مثل چوب های سفید روسی استفاده کرده اند، از پیچ ام دی اف برای اتصال مناسب بین اجزاء استفاده می کنند. متریال این ابزار از (کربن استیل) است که بسیار مقاوم و محکم است.پیچ ام دی اف

پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر قصد دارید سازه های با قطر زیاد و مستحکم بسازید، انتخاب پیچ چوب هایی است که اولا طول بیشتری داشته باشند چرا که هر چه طول بیشتری داشته باشد، رزوه های بیشتر و طول گام های بیشتری دارند و در نتیجه باعث می شود سازه هایی محکم و استوار داشته باشیم.

scroll