چرا باید به فکر سازه های آماده یا همان پیش ساخته باشیم؟


کشورهای مدرن اروپایی برای طراحی، اجرا و تست های فنی از متد ها و آزمایشهای مدرن روز دنیا به منظور قدرتمند شدن در این صنعت استفاده می کنند چرا که مهندسان و طراحان باید مواردی مثل سیل، زلزله وآتش سوزی و صرفه جویی در هزینه های مالی و انسانی را در نظر بگیرند و همین دلیل است که کشورهای پیشرفته به سمت ساخت و سازهای مدرن سوق پیدا کرده اند. یک ویژگی بارز این سازه ها سبک بودن آنها است و جنس آنها از فولاد سرد نورد شده است که بسیار سبک و مقاوم و در مدت زمان کوتاهی ساخته و اجرا می شوند. یکی از نیروهایی که به این سازه وارد میشود و برای سازه خطرناک است، نیروی جانبی است که برای برطرف کردن این نیروی مزاحم از بادبندها به کارگیری می کنند.

ساختمان پیش ساخته

همانطور که از اسمش پیداست، این نوع سازه ها را در محل های کارگاهی می سازند و سپس به مشتری و محل مورد نیاز تحویل داده می شوند. این صنعت از نظر طراحی و اجرا دارای فن و فنونی مهمی است که هر کشوری باید آن را در سازه های خود پیاده سازی کند چرا که مدیران این صنعت به دنبال کاهش هزینه، کم کردن زمان تحویل پروژه و مستحکم بودن و حتی تمایل مشتریان به خرید سازه های ساخته شده برایشان در الویت است. یکی از این صنایع که می تواند تا حد زیادی از نیاز مشتری را برطرف کند همین صنعت خانه ها و سازه های پیش ساخته است. سازه های پیش ساخته مثل: کانکس های پلیس، اتاقک های نگهبانی در اماکن عمومی مانند پارک ها، کانکسهای روزنامه فروشی و ... در دسترس بودن قطعات مختلف این سازه و مستحکم بودن آنها دلیل اصلی افزایش سرعت ساخت سازه های پیش ساخته مثل ویلا ها و خانه هاست. یک مفهومی در صنعت ساخت و ساز وجود دارد به نام خواب سرمایه، به این معناست : مجموع هزینه های مالی و زمانی و نفری در اجرای سازه که هر چه کمتر باشد بهتر است. لذا سازه های پیش ساخته خواب سرمایه کمتری نسبت به دیگر سازه ها دارند. همین امر باعث رشد و فراگیر شدن سازه های پیش ساخته در بسیاری از جوامع روز دنیا شده است.
ویژگی های این نوع سازه ها در یک نگاه:


در برابر تکانهای شدید ناشی از زمین لزره ها بسیار مقاوم هستند، سبک و در زمان بسیار کمی آماده بهره برداری هستند، وزن سبکی نسبت به ساختمان های فلزی یا بتنی که به شکل سنتی (ابتدا گود برداری سپس پی ریزی و بعد ستون بندی و...) ساخته می شوند، هستند و هیچ گونه وزن و بار اضافی بر هیچ یک از قطعات مختلف سازه وارد نمی شود. یکی دیگر از مزایای این نوع سازه ها، نداشتن مزاحمتی برای همسایگان است، چرا که اگر قرار باشد یک ساختمان مسکونی در یک مکان ساخته شود، سرو صدای ماشینهای گود برداری، اشغال کردن قسمتی از کوچه برای بستن داربست ها و اخطارات خطر سقوط مسالح و اختصاص قسمتی از مکان به عنوان کارگاه ساختمانی باعث مزاحمت برای همسایگان و همچنین از دست دادن زیاد هزینه مالی و زمانی خود مالک را شاهد خواهیم بود.


سروصدای مزاحم


لازم به ذکر است که این نوع ساختمان ها ظرف مدت 45 روزه طراحی و ساخته می شوند و نصابان 3 روزه این سازه را در محل مورد نیاز مشتریان نصب می کنند.


دیگر مزایای این سازه سبک، کم هزینه بودن در امور مربوط به نگهداری و بازسازی و حتی تغییرات احتمالی سازه، بزرگ یا کوچک کردن سازه، نداشتن قطعات پرتی و اضافی در تغییرات، عایق بودن در برابر سرو صدا، گرما و سرمای محیط است که با توجه به خوش آب و هوایی بودن کشوری مثل ایران تقریبا در تمامی استان ها قابل استفاده اند. رعایت حریم شخصی خود و همسایگان از مزایای این سازه است که با توجه به فرهنگ اسلامی ایرانی نباید از این مزیت چشم پوشی کرد.


نکته: در بین متخصصان و مهندسان این عرصه، اصطلاحی وجود دارد به نام (پره فاب) که واژه ی مختصر شده از دو واژه فرنگی -پرفابریکتید بیلدینگ- می باشد که همان سازه های پیش ساخته است، را بسیار استفاده می کنند.هزینه خانه پیش ساخته

هزینه ساخت خانه های پیش ساخته از نظر مالی چه قدر است؟


قیمت هر چیز با ارزشی بر اساس امکانات و تجهیزاتی که دارد محاسبه می شود لذا خانه های پیش ساخته از این قائده مستثنی نیستند. بنابراین هزینه این سازه ها به متراژ، کیفیت، مرغوب بودن فولاد، نوع و تعداد پنجره ها (یا چوبی یا آلومینیومی یا یوپی وی سی یا آهنی هستند) و (اگر چوبی باشند ارزانترند)، نوع درب (چوبی-آهنی-فلزی-یوپی وی سی-ضد صدا و ضد سرقت) و تعداد درب ها، ضخامت قطعات سازه، نوع سقف ها (یا کنافی هستند یا ساده)، شیروانی بودن سقف ها، نوع عایق ها (صوتی، گرمایی و سرمایی)، کف های سالن پذیرایی (یا پارکت یا ساده)، سیستم های اعلام حریق، سیستم های گرمایشی و سرمایشی (پکیج و شوفاژ)، تهویه هوا، تعداد طبقات، ارتفاع سازه، اتصالات فاضلاب و آبی (لوله کشی های داخلی) بستگی دارد. پس حواسمان باشد که اگر انتخاب ما یک سازه پیش ساخته ی شکیل و ایمن و بادوام است باید به این نکات توجه ویژه داشته باشیم.

scroll