اجزای تشکیل دهنده یک سازه چوبی،

قسمت اول
از آنجایی که تمامی سازه های موجود در پیرامون زندگیمان(مثل درب و پنجره و لوازم برقی و سازه های فلزی) از اجزا و قطعات مختلفی ساخته شده اند، سازه های چوبی هم از اجزا و اتصالات خاصی تشکیل شده اند. به طور کلی سازه های چوبی از دو نوع اتصال ساخته شده اند، نوع اول اتصالات موقت، نوع دوم اتصالات دائم است. اتصال موقت مثل الیت، انواع پیچ ها ، بست های نگهدارنده طبقات و گونیا را شامل می شود. اتصال دائم همان بست های بیسکویتی، بست های دوبل، چسب و بست دم چل چله ای می باشند، این نوع اتصالات بعد از نصب اجزای مختلف سازه دیگر نمی توان آنها را از هم جدا کرد در صورتی که اتصالات موقت را می توان بعد از نصب و منتاژ سازه، باز کرده و یا تعویض کرد. به همین خاطر به اتصالات موقت نیز اتصالات جداشدنی هم می گویند.


 سازه چوبی
اتصالات دم چل چله ای:

یکی از اتصالات مهم سازه های ام دی افی می باشد و باعث ایجاد اتصال دو قطعه می باشد. کاردش دقیقا مانند بست های بیسکوییتی و دوبل می باشد. با وجود این قطعه دیگر نیازی به چسباندن دو قطعه به هم نیست، چرا که بسیار قوی و با کیفیت است. نکته مهم این قطعه این است که، برای استفاده از آن باید شیارها را دقیق و به اندازه برش زد تا قطعات کاملا به هم متصل شوند و هیچ گونه لقی و لرزشی نداشته باشند.


 دم چلچله ای

پین چوبی:

یکی از اتصالات جدانشدنی و دائم همین قطعه است. این قطعه به صورت تو کاری است یعنی بعد از نصب آن به هیچ عنوان قابل روعیت نیست و دو قطعه چوب را به هم متصل می کند. شکل ظاهری آن استوانه ای و به شکل میله هایی از سایزهای مختلف است. نصابان و طراحان سازه های چوبی مثل کابینت و مبل و میز و ... از این قطعه به عنوان پین چوبی و اتصال مقاوم در سازه هایشان یاد می کنند چرا که به راحتی وارد حفره های چوب شده و از میخ و چسب چوب بسیار مقاوم تر هستند. بهترین و مقاوم ترین نوع آن، از جنس چوب راش است که بسیار مقاوم است. برای استفاده از این پین های چوبی(دوبل چوبی) ابتدا باید حفره هایی به اندازه و سایز مناسب و یک دست در هر دو قطعه ای که قرار است به هم متصل شوند ایجاد کرد، سپس مقداری چسب چوب داخل حفره های ایجاد شده می ریزیم(برای فیکس شدن پین ها)، سپس به کمک چکش پلاستیکی پین های چوبی را داخل حفره ی قطعات چوبی کرده وسازه را با اتصال قطعات تکمیل می کنیم.پین چوبی

اتصال بیسکویتی:

از مشتقات سازه های چوبی که منجر به اتصال قطعات به همدیگر می شود و در گروه اتصالات دائمی و جدانشدنی است، اتصال بیسکویتی است. شکل هندسی آن به شکل بیضی کشیده شده است که آن را توسط ابزار خاصی به نام دستگاه بیسکویت زن در کارگاه های نجاری درست می کنند. برای استفاده از آن ابتدا بیسکویت های چوبی را آماده می کنند سپس دو قطعه که قرار است به هم متصل شوند را از قسمت کناری(پهنا) برش می زنند و با کمی چسب چوب، بیسکویت را داخل شیارها قرار داده و قطعات چوبی به هم دیگر متصل می شوند.


اتصال بیسکویتیscroll