آشنایی با ساختار دیوارهای کاذب


رشد چشم گیر ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری در سال های اخیر کشور باعث ایجاد فرصت های خوب شغلی مانند معماری ساختمان، آرماتور بندی، جوش کاری اسکلت ساختمان، نصابان شیروانی، کارهای مربوط به داخل ساختمان مانند گچ کاران، گچ بری ها، نقاشان ساختمانی و حتی کارگران زحمت کش ساختمانی، نصابان دیوار و سقف های کاذب و... شده و کمتر کسی پیدا می شود که با این صنعت مهم آشنایی نداشته باشد. یک روز یک ساختمان استارتش زده میشود و روزی دیگر تکمیل میشود. رعایت استانداردها در اجرای ساختمان، ابتدایی و حتی مهم ترین اصل ساخت ساختمان های با کیفیت است که معماران و ناظران این امر را به خوبی می دانند. تعدادی زیادی از ساختمان های اطرافمان وجود دارند که متاسفانه ناظران و معماران به دلایل نداشتن علم و تجربه کافی و حتی سود شخصی خود این اصل را رعایت نمی کنند و باعث خسارت های جبران ناپذیری برای صاحبان ساختمان می شوند. از دلایل این پدیده شوم میتوان به نبود منابع آموزشی کاربردی در آموزشگاه ها، مدارس و دانشگاه های کشور اشاره کرد که هر ساله تعداد زیادی در این رشته مهم فارغ التحصیل میشوند. کاربردی نبودن آموزش ها و رعایت نکردن اصول ایمنی سازه حین آموزش به دانشجویان از مهم ترین دلایلی است که ناظران و پرچم داران این صنعت مهم باید بدانند.

ساختار دیوار کاذب


دیوارهای کاذب، دیوارهایی هستند که هیچ گونه باری بر روی آنها نیست و برای تقسیم فضاهای داخلی اتاق ها، سالن همایش یا هر جای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این دیوارها شامل قاب های فولادی سبک، ساخته شده با مقاطع یو و سی (U,C) بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسلیه پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار درزگیر و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد.
مزایای دیوارهای کاذب :


1- عملکرد لرزه ای مناسب: عملکرد لرزه ای این دیوارها، بدون شک مهمترین مزیت این نوع دیوار به ویژه در کشور لرزه خیزی مثل ایران محسوب می شود. دیوارهای جداکننده گچی به خوبی می توانند در مقابل نیروهای زلزله در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کند. این نوع دیوار دارای رفتار میان قابی ایده آل بوده و بسیار انعطاف پذیر هستند.2- سرعت اجرای بالا: سرعت اجرای بالا از ویژگی های اصلی دیوار جداکننده است. همچنین این نوع دیوارهای دارای قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و یا گچ پوششی می باشد که خود در کاهش زمان اجرای پروژه تاثیرگذار خواهد بود. سرعت اجرایی بالا در کاهش هزینه های زمان و بازگشت سریع سرمایه بسیار موثر است.


3- اجرای بسیار آسان: اجرای ساختارهای خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا افراد معمولی، اجزای ساختار را از فروشگاه های مصالح ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستوالعمل های مربوط و با استفاده از ابزار ساده، خود نسبت به اجرای آن اقدام می کنند.


4- کاهش بار مرده ساختمان: این نوع دیوارها به طور متوسط شصت تا نود درصد نسبت به دیوارهای آجری (آجر و ملات سیمانی) سبک تر هستند. از نظر اقتصادی و سبک سازی موجب می شود که مخارج تامین ایستایی سازه کاهش یابد. سبک کردن اجزای غیر سازه ای، علاوه بر این که نیروهای ناشی از زلزله را کاهش می دهد، نیروی قائم ناشی بار مرده وارد بر ساختمان را نیز کاهش داده، در نتیجه پی و مقاطع مورد نیاز تیر و ستون بسیار بهینه و اقتصادی می گردند.


جنس و ساختارهای دیوار کاذب :


1- صفحات روکش دار گچی یا به طور خلاصه پانل گچی: این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ مخصوص پوشانده شده است. صفحات روکش دار گچی در چهار نوع معمولی، مقاوم در برابر رطوبت، مقاوم در برابر حریق و مقاوم در برابر رطوبت و حریق تولید می شوند. بسته به عملکرد مورد نیاز، می توان از هر کدام استفاده نمود.

پانل گچی

2- صفحات مسلح سیمانی-آکواپنل: صفحات مسلح سیمانی آکواپنل ترکیبی از سیمان پرتلند، پر کننده های ویژه و مواد افزودنی خاص بوده که پشت و رو و لبه های طولی آن به وسلیه شبکه ای از الیاف شیشه مسلح شده است. این صفحات در دو نوع داخلی و خارجی تولید شده و در فضاهایی که در معرض رطوبت با درصد بالا (مانند آشپزخانه های صنعتی، استخر، جکوزی و سونا) و با آبریزی مداوم هستند (مانند فضاهای بیرونی ساختمان) بکار می روند.

آکواپنل

3- سازه فلزی C (استاد) که از شکل دادن ورق های فولادی به روش نورد سرد ساخته می شوند: سازه استاد جزء عمودی ساختار قاب فولادی را در دیوارهای خشک تشکیل می دهد. این سازه ها به صورت قائم و در فواصل سی، چهل یا شصت سانتی متر از یکدیگر نصب شده اند و به عنوان زیر سازی برای نصب پنل ها عمل می کنند. مقطع این پروفیل سی (C انگلیسی) شکل بوده و در اندازه های پنجاه، هفتاد، هفتادوپنج و صد میلیمتر هستند که در دو نوع تولید می شوند.

استاد سی

4- سازه یو-رانر: سازه رانر، جزء افقی ساختار قاب فولادی را در دیوارهای خشک تشکیل می دهد. این سازه در سقف و کف اجرا شده و به عنوان هادی استادها عمل می نمایند. از این سازه در بخش های افقی بازشوها نیز استفاده می شود. مقطع این پروفیل یو شکل بوده و در اندازه های متناظر با انواع پنجاه، هفتاد، هفتادوپنج و صد میلیمتر هستند که در دو نوع تولید می شود.


5- سازه پشتیبان: از این سازه جهت نصب لوله های آب سرد و گرم فاضلاب، رادیاتورها و سایر بارهای طره ای که وزن آنها باید به استادهای مجاور منتقل شود، استفاده می شود.

سازه پشتیبان

قطعه اتصال سازه پشتیبان: با استفاده از این قطعه اتصال می توان سازه پشتیبان را جهت نصب قوطی های برق فلزی فراهم نمود.

قطعه سازه پشتیبان

سازه محافظ گوشه یا همان کرنر بید: این نوع سازه را در کنج های خارجی دیوارها و محل هایی که در معرض ضربه هستند، استفاده می کنند چرا که باعث ضربه گیری و ایجاد لبه هایی صاف و کاملا گونیا می شوند.

سازه محافظ

6- سازه جی بید یا همان سازه لبه: برای ایجاد لبه هایی صاف و تمیز در انتهای پنل های گچی از سازه لبه یا همان (جی بیلد) استفاده میکنند. همچنین این قطعه از لبه های آزاد دیگر پنل ها محافظت می کند.

سازه جی بید

7- سازه درز انقطاع: درز انقطاع را در دیوارهای طویل، توسط قطعه ی سازه انقطاع ایجاد می کنند. این قطعه بستگی به نوع کاربرد آن در شکل های متفاوتی ساخته می شوند.

سازه درز انقطاع
انواع پیچ های اتصال + تفاوت پیچ های نوک تیز با پیچ های نوک مته ای:


برای اتصال قسمت های مختلف دیوارهای کاذب یا همان پانلی از پیچ های متفاوتی استفاده می شود.

1- پیچ های مخصوص اتصال پانل های گچی (تی ان-تی بی):

نام دیگی این پیچ، پیچ سوزنی یا پیچ نوک تیز است که برای برای اتصال صفحات گچی به سازه هایی با ضخامت تا هفت دهم میلیمتر استفاده می شود. شکل ظاهری این پیچ مانند تصویر شماره 1 است.

نوع دیگری از این پیچ های اتصال، پیچ سرمته ای است که به پیچ پانل مته ای هم معروف است، برای اتصال صفحات گچی به سازه هایی با ضخامت بیش از هفت دهم و کمتر از 2.25 میلیمتر استفاده می شود. این پیچ ها در طول های بیست و پنج، سی و پنج، چهل و پنج، پنجاه و پنج و هفتاد میلیمتر تولید می شوند. تصویر این پیچ مانند شکل 2 در زیر می باشد.

پیچ نوک تیز

تصویر1

پیچ سرمته

تصویر2

2- پیچ های مخصوص اتصال سازه های فلزی (ال ان-ال بی):

این ابزار دو نوع متفاوت دارد، یکی نوک تیز که برای متصل کردن جسم های فلزی که ضخامتشان از یک دهم میل تا 0.7 میلیمتر هست استفاده می شود، یکی دیگر از این نوع پیچ ها، پیچ سازه نوک مته ای است که مانند نوع قبل است با این تفاوت که می تواند اجسام با ضخامت هفت دهم میل تا 2.25 میلیمتر را به هم وصل کند. اشکال زیر یک نمونه از این نوع پیچ هاست.

پیچ سازه سرمته

پیچ سازه سرمته ای

پیچ سازه سوزنی

پیچ سازه نوک تیز

3- پیچ های مخصوص سازه های تمام فلزی یا به اصطلاح پیچ اف-ان:

این پیچ سوزنی برای اتصال سازه های فلزی با ضخامت تا هفت دهم میلیمتر به سازه هایی مثل کابین آسانسور استفاده می شود، چرا که این پیچ به دلیل سرتخت بودنش اتصال خوبی بین ابعاد و سطح زیرین و بالایی ابعاد سازه ایجاد می کند.

پیچ سرتخت سوزنی
4- پیچ و رول پلاک:

این ابزار برای اتصال استادها و رانرها به قطعات پیرامونی دیوار استفاده می شود. به همین خاطر بهتر است از پیچ های گالوانیزه و رول پلاک با قطر حداقل چهار میلیمتر و طول پنجاه میلیمتر مورد استفاده قرار گیرد.

رول پلاک
نکته مهم:

هنگام کار با این ابزارها در صورتی که ایجاد اتصال با یک پازل توخالی مد نظر باشد، ابزارهای اتصال مختلفی مثل مهار صلیبی، مهار جمع شونده، مهار حلزونی و حتی قلاب ایکس مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب نوع ابزار اتصال، بستگی به شرایط بارگذاری و نوع کاربرد دارند.

قلاب ایکس
وسایل درزگیری مناسب برای نصابان:


یکی از این وسایل نوار درزگیر کناف است که یکی از پر مصرف ترین ابزار برای درزگیری است چرا که کار با این ابزار بسیار راحت و سریع است، وسایلی همچون نوار برچسب جداکننده یا ترن فیکس، نوار یا سازه محافظ گوشه که به آن کرنر بید گویند، فوگن فولر یا به زبان ساده تر بتونه درزگیر و گچ پوششی مورد استفاده طراحان و نصابان قرار می گیرند.

نوار درزگیر کناف
نوار فوم مخصوص عایق صوتی:

برای بدست آوردن نتیجه مطلوب در سازه هایی که مخصوص عایق صوتی ساخته میشوند، از این نوار که بین سطح اتصال دیوار با عناصر کناری، زیرین یا رویی قرار می گیرد، استفاده می شود.

نوار فوم
نکته: پرایمر مخصوص صفحات گچی

صفحات گچی را هنگامی که میخواهند رنگ آمیزی پلاستیک یا روغی انجام دهند، از پرایمر زیر رنگ استفاده میکنند، این پرایمر باعث آماده سازی و جذب بهتر رنگ به پانل های گچی می شود.

چسب مخصوص کاشی برای اتصال به دیوارها:

از اسمش مشخص است که برای اتصال سنگ ها و کاشی ها به دیوارهایی مثل دیوار سرویس بهداشتی، دیوار حمام، دیوارها و کف های استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب کاشی
عایق مناسب برای رطوبت کدام است؟


بهترین عایق برای جایگزین کردن ایزوگام های قدیمی و قیر و گونی، عایق های رطوبتی است، چرا بهتر است جایگزین ایزوگام یا قیروگونی شود؟ هم سبکتر، هم می توان بعد از استفاده از عایق، سطح مورد نظر را با استفاده از چسب، کاشی و سنگ کرد، مانند سرویس بهداشتی. همچنین نازک تر و مستحکم تر و تنها با یک لایه از این عایق می توان دیوار یا کف هایی که در معرض رطوبت و نشتی آب قرار میگیرند، سطح مورد نظر را از رطوبت احتمالی عایق کرد.

scroll