اهمیت انتخاب پیچ مناسب در صنایع مختلف : پیچ های خوب را چگونه تشخیص دهیم + پیچ چیست ؟


چند سالی است اهمیت آموزش به عنوان یکی از مهمترین عوامل در جهت رشد و اعتلای صنعت کشور مورد توجه همگان قرار گرفته است لیکن هنوز در برخی از علوم و فنون کمبود منابع معتبر مشاهده می گردد. به همین خاطر بازرگانی پیچ فلکس با عنایت به پروردگار در تلاش است بتواند مقاله های مفید و کاربردی در صنعت پیچ ارائه دهد.

پیچ تایوان

یکی از انواع اتصالات که بیشترین کاربرد را در صنایع گوناگون دارد پیچ می باشد که نباید اهمیت آن را از جوشکاری و صنایع مختلف دیگر کمتر دانست. عمده ترین روش های اتصال، بخصوص اتصالات مکانیکی،استفاده از پیچ و مهره است. واژه مهره واژه ای عام است که به همه اتصال دهنده های رزوه دار مانند پیچ های دو سر رزوه بدون گل یا تمام رزوه Stud Bolt و نیز پیچ های خودکار Machine Screws گفته می شود. بحث های گوناگونی در ارتباط با پیچ و مهره ها مانند مواد و آلیاژهای مصرفی، ابعاد مورد نیاز، بازرسی و کنترل کیفیت، کاربردها، پوشش دهی و رنگ، انواع پیچ و طبقه بندی آنها، نشانه گذاری، عیوب احتمالی، روش های اعمال گشتاور، استانداردهای مرتبط، خوردگی، انواع شکست، عملیات حرارتی، نمونه برداری و مستند سازی وجود دارد که در استاندارد ایزو 1891، تعاریف و واژه های مربوط به پیچ بیان شده است. درضمن قابل ذکر است که بولت به پیچی گفته می شود که به همراه مهره به کار رود که اغلب به صورت استوانه و با انتهایی تخت وعمدتاَ به دو شکل زیر در صنعت کاربرد دارد.


پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز

این مقالات به منظور استفاده واحدهای بازرسی، طراحی، مهندسی، تدارکات و نیز صنعتگرانی که به نوعی با این ابزار و اتصال دهنده ها سر و کار دارند و در راستای آشنایی و تسلط بر بازرسی پیچ، تهیه شده اند. امید است روند کنونی توجه به کیفیت و استانداردسازی در کشور، رشد تصاعدی به خود گرفته و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر توانمندی های نیروهای متخصص در تمامی زمینه های صنعتی باشیم. مقاله های این شرکت مجموعه ای است از اطلاعات ضروری استانداردهای تولید و بازرسی پیچ ،که به میزان قابل ملاحضه ای ،نیاز استفاده کننده به مراجع مختلف را برآورده می سازد.


هدف از آشنایی با پیچ صنعتی ؟


هدف از تهیه این مقالات، آشنایی و تسلط کافی بر بازرسی های پیچ، آزمون های مکانیکی و آزمایشگاهی و نیز چگونگی و روش های کنترل کیفیت در حین ساخت است. مقالات این شرکت برای بازرسی اتصالات پیچی فولادی و فولاد آلیاژی مانند پیچ های خودکار، پیچ های تمام رزوه و پیچ های واشردار تهیه و مفاد آن بر اساس سیستم متریک ISO تنظیم شده است. یکی از خط مشی های این شرکت مطالب موجود در مقالات ما در مورد پیچ هایی است که در صنایع مختلف نظیر فولاد، سازه های فلزی، سازه های چوبی، تجهیزات، سازه های UPVC ،سازه های گچی و سازه های بتنی کاربرد دارند.پیچ بتن
پیچ سازه

قبل از اینکه وارد بحث بشیم بهتره که این Tools را اینگونه تعریف کنیم :

SCREW وسیله است برای اتصال دوجسم به همدیگر . ممکن است این دوجسم : دو جسم چوبی باشد , دوجسم آهنی یا فلزی باشد , دو جسم پلاستیکی باشد , دو جسم گچی یا بتنی باشد یا حتی یک جسم فلز باشد یک جسم چوب باشد .همجنس بودن اجسام برای اتصال به همدیگر مهم نیست مهم این است که این پیچ بتواند این جسم را به هم دیگر متصل کند.

بعضی ها بر این باورند که هرچه پیچ نوک تیز باشد بهتر است ولی بعضی ها معتقدند که باید سرمته ای باشد . بعضی ها قطر پیچ را ملاک مستحکم بودن آن میدانند بعضی ها طول آن را ملاک استحکامی پیچ قرار میدهند.

پیچ نوک تیز

در ادامه مطالب ارایه شده به انواع و کابردهای این Tools پر ارزش خواهیم پرداخت تا بتوانید بهتر و کاربردی تر از این ابزار استفاده کنید.


تعاریف و تحلیل ساختار کلی پیچ های صنعتی :


Screw از فلزهایی مثل فولاد و آهن ساخته شده اند . کشورهای مختلفی در جهان هستند که پیچ صنعتی تولید میکنند . اما کشورهای محدودی هستند که پیچ های صنعتی با کیفیت و مستحکم تولید میکنند. اصلا چرا باید پیچ محکم و با کیفیت باشد؟؟؟؟


پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز

پیچ ها را وقتی در صنایع مختلفی مثل ساختمان یا کارخانه جات لوازم خانگی به کار میبرند باید حتما در برابر فشارهایی که از جانب قطعات مختلف آن سازه برروی پیچ وارد میشود را بتواند تحمل کند به عنوان مثال وقتی به یک طراح دکوراسیون داخلی اعمتاد میکنیم تا برای ما کمد دیواری و بوفه و تخت خواب و کمد مخصوص نگه داری کتاب ها را برای ما طراحی و اجرا کند سه چیز به ذهن ما خطور می کند :

1- آیا طراح ما کاربلد است؟؟

2- آیا طراح ما منصف است؟؟

3- آیا طراح ما از متریال خوب و با کیفیت برای ساخت کمد ها استفاده میکند؟؟

خوب جواب ها را میشود با کمی تحقیق و دیدن حضوری نمونه کارهای آن طراح مطلع شد اما تشخیص اینکه آیا از متریال اصل و با کیفیت استفاده کرده کمی دشوار به نظر می رسد . به عنوان مثال یک کمد دیواری را در نظر بگیریم و ببینیم که از چه چیزهایی تشکیل شده است :

پیچ , چوب , چسب چوب , دستگیره , لولا و ...

انتخاب پیچ خوب برای سازه های چوبی یکی از حساس ترین و مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک کمد دیواری است .

چرا پیچ ؟

این پیچ است که باعث استحکام کمد میشود . چرا که برای اتصال قطعات کمد به پیچ نیاز است .پیچ آن قدر باید محکم باشد تا بتواند فشاری که از کل سازه ی کمدی و از جانب لوازم موجود داخل کمد به پیچ می آید را تحمل کند . کمد دیواری از انتها وبعضی کمدها از پهلو به دیوارها متصل میشود خوب این پیچ است که باعث میشود اتصال کمد به دیوار برقرار شود و کمد محکم سرجای خود بایستد . دستگیره های درب کمد به پیچ مخصوص ام دی اف نیاز دارند . برای ساختن یک کمد دیواری به پیچ های : پیچ چوب دو سو , پیچ چوب چهار سو و پیچ MDF نیاز دارد . این پیچ ها هر کدام وظایف مختلفی را در کمد دیواری برعهده دارند .


پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز

خوب حال اگر پیچی که انتخاب میکنیم با کیفیت نباشد چه میشود؟؟

فرض کنیم پیچی که برای اتصال دادن لولای درب کمد انتخاب کرده ایم بی کیفیت باشد حالا اگر تو ماه اول به مشکل نخوریم حتما چند ماه بعد آن پیچ و لولا از جای خود جدا میشود و تازه حساب کار میاد دستمون که چی شد چی نشد؟این همه هزینه مالی و زمانی پرداختیم که آخرش این گونه بشود؟ یا پیچی که برای اتصال سقف های کاذب یا همان کناف به سقفهای خانه هایمان انتخاب میکنیم بی کیفیت باشد.در این صورت با کمترین فشار و ضربه قطعا سقف کنافی به پایین می افتد . یا پیچی که کارخانجات لوازم خانگی برای ساخت یک آبمیوه گیری استفاده میکنند از استحکام کافی بر خوردار نباشد ... فاجعه میشود .

حال میخواهیم بحث را کمی تخصصی تر پیش ببریم

پیچ ها انواع مختلفی دارند همان طور که انواع مختلفی دارند سایزهای مختلفی هم دارند که هرکدام را بنا به نیاز کارمان استفاده میکنیم . پیچ را در لغت غربی با Screw می شناسند . پیچ ها را به دلیل اینکه بسیار حساس هستند برای صنایع مختلف به خصوص صنعت ساختمانی ، باید از استحکام کافی در برابر فشار وزن وگرمی و سردی هوا مقاوم باشند . در نتیجه جنس پیچ مهمترین فاکتور در تعیین مقاومت و استحکام پیچ است . پیچ ها را توسط تکنولوژی ها ی خاص وماشین آلات به روزی میسازند که جنس پیچها به طور کلی از :

1 - آهن به همراه درصدی از کربن

2 - تیتانیوم خالص

3 - آلومینیوم

4 - فولاد

5 - استیل زد زنگ که از فولاد و کربن و کروم ساخته شده اند


پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز

یکی از کشورهای آسیایی که توانسته پا در عرصه صنعت گذاشته و ابزار آلات با کیفیتی مثل Screw را تولید کند کشور تایوان است . تایوان کشوری است در شرق آسیا که جمعیتی نزدیک به 24 میلیون نفر دارد .تایوان از کشورهای اقتصادی است که عضو سازمان ملل متحد نیست . در اوایل دهه 1960 ، تایوان وارد دوران رشد سریع اقتصادی و صنعتی شد که آن دوران «معجزه تایوان» نامیده شده است . تایوان توانسته با نیروی ماهر و تحصیل کرده در زمینه های فولاد , ماشین آلات , الکترونیک و تولید مواد شیمیایی به درآمد بالایی دست پیدا کند . به همین دلیل است که تایوان را یکی از چهار ببر آسیایی در کنار هنگ کنگ ، کره جنوبی و سنگاپور قرار میدهند . این کشور توانسته سهم خوبی از بازارهای آسیایی و جهانی را در اختیار خود قرار دهد . یکی از صنایع مهم و موفق این کشور پیچ صنعتی است که زبان زد بسیاری از کشورهای آسیا از جمله ایران است . مهمترین برند در صنعت پیچ این کشور فلکس است که بازرگانی پیچ فلکس توانسته نماینده انحصاری این شرکت را برعهده گیرد . پیچ های فلکس تایوان به دو دسته نوک تیز و نوک مته ای تقسیم میشوند.


پیچ نوک تیز

پیچ های نوک تیز مثل پیچ کناف نوک تیز ، پیچ سازه نوک تیز ، پیچ بولتکس و پیچ ام دی اف .

پیچ های نوک مته ای مثل پیچ واشردار مته ای ، پیچ سرتخت مته ای ،پیچ شیروانی ، پیچ سرگرد مته ای ، پیچ بالدار مته ای ، پیچ سازه مته ای و پیچ کناف سر مته ای .

لیست کامل محصولات فلکس را میتوانید به همراه کاربرد آنها در قسمت محصولات سایت مشاهده بفرمایید.


پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز
پیچ نوک تیز

در این مقاله سعی بر این شد که یک دید کلی نسبت به این ابزار کاربردی و مهم داشته باشیم چرا که با این ابزار تقریبا همه روزه سر و کار داریم و متوجه شدیم که چه قدر در صنایع مختلفی مثل صنعت چوب ، صنعت ساختمان سازی و لوازم خانگی مهم و اساسی است . کمی با کشور تایوان آشنا شدیم . انشالله در مقاله های بعدی به جزئیات تک تک محصولات می پردازیم .

scroll